Members of Staff

Bishop Anstey High School East

LAST NAME FIRST NAME SUBJECT TAUGHT
Davis Loretta Principal – BAHSE
Boodhan-Thomas Nicole A. Vice Principal – BAHSE (Acting)
Alfred June S. Visual Art
Ali Rudolph Science Teacher
Bacchus Phyllis Y. Biology/HSB
Bayley Joel Mathematics
Belfield-Matamoro Josana Religious Education / Social Studies
Berahzer Marina Biology
Bethelmy Marvin Music
Bethelmy-Osuji Sune Economic/POA
English Language/Literature
Brathwaite Stephan Graphic Art/ Art & Craft
Bruce- Garcia Abbie History/Social Studies
Caesar Helen Geography/Social Studies
Cleveland Kayann English Language/Literature
Cole Amanda English Language/Literature
Davis Dwayne Physics
De Four-Howard Renee Information Technology
Dimsoy Denise English Language/Literature
Dookoo Anton Chemistry/Integrated Science
Durham – Alfred Myra English Language/Literature
Francis Daysha Science(Physical Education)
Francis Yvette Information Technology
Gonzalez Janadi Chemistry/Integrated Science
Granger Morton Rojelle Music
Harris Patricia Religious Education
Hollingsworth Stevenson Mathematics
Jagan Candice Geography
Jollie Tricia J. French/Spanish
Koon Koon Gangaram Michelle Information Technology
La Croix Jenna Business Studies
Lal Mazmine R. Mathematics
Mahabir Kirryn Mathematics
Marcano Lauren Social Studies
Marchan Araceli Mathematics
Mass Viur Cecelia V. Spanish
Mc Lean Adrian History/Social Studies
Ngalamou Justine Foreign Languages
Ngui Lisette Information Technology
Nicholls Kheisha English Language/Literature
Plowden-Samuel Nicolette G. Mathematics
Rampersaud Rachelle French
Rivas Martineaux Yngrid Spanish
Samuel Keisha Science(Physical Education)
Tam Anne Louis English Language
Walker Stacey Integrated Sc./Biology
Williams Kerine Business Studies
Williams Kirk Agri-Science
Wills Rosanne A. Spanish

 

Trinity College East

LAST NAME FIRST NAME SUBJECT TAUGHT
West Derek V. Principal  – TCE
Wickham Brian A. Vice Principal – TCE
Adams Anthony M. Music
Ali Amaal Mathematics/Physics
Andrews Ayanna M. Spanish/French
Balleram – Beddoe Lystra English Language/Literature
Barker Melanie-Kim B. Visual Art
Bostic-Humphrey Janeil Science
Brathwaite Coletta English Language/Literature
Brathwaite Sterling POB/History
Castagne Christopher Integrated Sc./Chemistry
Cleveland Kim Science
Forbes Curtis Information Technology
Francis Christian Mathematics
Gibbs Sonja Spanish
Harewood Alana English Language/Literature
Harewood Judy English Language/Literature
Holder Jadelle Spanish/French
Hosein Shawwal Electronics/Maths
Hoyte Beverley Religious Education
John-Muganambuga Cassandra Chemistry/Integrated Science
Julien Tobias Information Technology
Laban Keith Information Technology
Lewis Sean Music
Maynard Brian Science(Physical Education)
Men-Kau-Ra Tabhiry History/Social Studies
Mohammed – Benny Ann Marie Information Technology
Moyo Osei Mathematics
Oliverie Lerone English Language/Literature
Ojagir Nigel Mathematics
Perryman Chen Marielle English Language
Pierre Lee Ann French/Spanish
Pierre Nadia EDPM/Information Technology
Podan Shastri Geography/Social Studies
Pollard Aaron Science(Physical Education)
Prescott Deborah L. Mathematics
Prince Roger Mathematics
Renwick Camille Science
Rivas Anna-Maria English Language Teacher
Sankarsingh Vikki French
Sharpe-Theodore Hazel POA/POB
Sturge Khari History/Social Studies
Thomas-Paponette Latoya T. History/Social Studies
Waldron Melanie Geography/Social Studies
Henry Rowland Visual Art
Smart Shawn Theatre Arts

 

BATCE Sixth Form

LAST NAME FIRST NAME POSITION
Swan Shinelly Head of Sixth Form
Bala Roger Dean of Study & Discipline; Geography/Chemistry/World of Work
Ali Kameel History/ Caribbean Studies
Calbio Sarah-Sue Physics/Integrated Mathematics
Carew Tenniel Accounts/Management of Business
Carrillo Marion Lab Technician
Cassie Crystal Management of Business/Economics
Clarke Elsa Art & Design
Dean-Paul Natasha Biology/Environmental Science
Marcelle Paula Pure Mathematics/Physics
Matamoro Michelle Applied Mathematics/Integrated Mathematics
Nathansingh Sonya Caribbean Studies/Communication Studies
Phillips Nikeisha Communication Studies/French
Pope Gwendolyn Pure Mathematics/Integrated Mathematics
Rabanit Maria Spanish/ Communication Studies
Ramsubhag Avinash Entrepreneurship
Tudor Janeika Literature/Communication Studies
Glasgow Jewel Biology/Caribbean Studies
Shallowe Shallona Sociology/Caribbean Studies
Timson Anastasia Integrated Mathematics
Valdez Osei Computer Science/ Caribbean Studies
Warrick-Ramarack Kevar Information Technology/ World of Work
Young – Afoon Marissa  Chemistry/ Environmental Science